×
Meniu

Maternitate renovată cu suportul Ambasadei SUA

Astăzi participăm la deschiderea oficială a maternității IMSP Spitalul raional Ștefan Vodă. La eveniment participă Excelența sa Ambasadorul SUA în Republica Moldova, Vicepreședinte al raionului pe probleme sociale, dl Vladimir Băligari, Primarul orașului Ștefan Vodă, dl.Vladislav Cociu, Secretar de Stat, reprezentantul Ministerului Sănătății, dl Ion Prisacaru.

Asigurarea calității în instituțiile medicale constă în identificarea beneficiarilor și a așteptărilor acestora (pacienți, medici). O instituție medicală inteligentă trebuie să ofere un nivel ridicat de satisfacție în primul rând angajaților săi, motivându-i să-și perfecționeze cunoștințele și să caute soluții noi pentru problemele instituției și crearea condițiilor pentru pacienți. Ca rezultat vor apărea servicii medicale calitative, care vor contribui la satisfacerea pacienților.

Volumul de lucrări au fost realizate în cadrul parteneriatului dintre cetățenii Statelor Unite ale Americii și Republica Moldova cu eforturile comune întreprinse de Comandamentul Forțelor Armate ale SUA în Europa, Oficiul Cooperare Militară al Ambasadei SUA în Republica Moldova în colaborare cu Administrația raionului Ștefan Vodă. Valoarea proiectului — 280 mii$.

Lucrările au demarat pe parcursul anului 2022 și au fost efectuate de către antreprenor ”Prestij” SRL.

Este foarte important că crearea condițiilor cât pentru colaboratorii IMSP Spitalului raional Ștefan Vodă, atât și pentru pacienți are drept asigurarea serviciilor de calitate și crearea unui climat psihologic pentru toți.